Yalanın İcadı(2009) Konusu|Spoilersız İnceleme

‘’Just because he’s talking to the man in the sky doesn’t mean he’s good enough to be your friend. (Sadece gökyüzündeki adamla konuşuyor olması onu senin arkadaşın olabilecek kadar iyi biri yapmaz.)’’

Yalanın İcadı Konusu, Oyuncuları

Türü: Komedi, Fantezi, Romantik

Oyuncular: Ricky Gervais, Jennifer Garner, Jonah Hill

Film Çıkış Tarihi: 2009

Uzunluk: 1 saat 40 dakika

IMDb Puanı: 6,4

Kişisel Puanım: 7,7

Açık konuşalım, Yalanın İcadı tam olarak Ricky Gervais’in kafasının nasıl çalıştığının bir göstergesi… Adamı bilip de tarzını seven birinin gayet eğleneceği bir yapım olduğu düşüncesindeyim.

2009 yapımı bu filmi Ricky abimiz yazmış, başrolü kendisine vermiş bir de üstüne Matthew Robinson ile beraber yönetmenliğini yapmış. E doğal olarak kontrolün tamamen onda olduğu bir filmde de fırsat buldukça eleştirdiği şeyleri eleştirmekten kaçınmamış.

Yalanın İcadı, insanların henüz yalan söyleme becerisini edinmedikleri bir dünyada geçiyor. Yalanın ne olduğu bile bilinmiyor bu dünyada yani öyle bir durumdalar. Ta ki sıradan, önemsiz bir adam dünya üzerindeki ilk yalanı söyleyene kadar. Bu kısım zaten film açıklamasının bir derlemesiydi.

Filmin öncelikli türü komedi ve gülümsetecek sahnelerle dolu. Hatta iyi bir modda izlerseniz o gülümseme muhtemelen film boyu yüzünüze yapışıp kalacaktır. Sıkmadan ilerleyen akıcı bir senaryo ve diğer filmlerden çok daha farklı bir konsepte sahip olması çok büyük bir artı benim gözümde. Güldürürken düşündürmeyi de başarabilen sayılı filmlerden zaten.

Gelelim olumsuz kısmına. Bu kısma olumsuz demek doğru olur mu bilmem ama izleyicileri ikiye bölen bir faktör var ortada. Ricky Gervais zaten diğer yapımlarında da stand up gösterilerinde de belli başlı konuları hep dalgaya almış birisi. Ama her insan buna gülüp geçmiyor tabi doğal olarak. Yalanın İcadı filmi bu bölünmenin en üst noktasında yer alan bir yapım olmuş. Seveni de çok nefret edeni de çok. Nefret edenin sebebi belli; Ricky Gervais sınırları zorlayan bir adam ve bu filminde de en büyük eleştiriyi din kavramına yöneltiyor. Bu da sonuç olarak büyük bir kesimden tepki çekmesine sebep olmuş.

Son olarak toparlamak gerekirse şunu söyleyebilirim. Hani diyorsanız ki benim için bazı kutsallardan uzak durulmalıdır komedi yaparken o zaman bu film size göre değil. Ama komedi kavramının ortaya çıkış sebeplerinden biri de bu zaten: Eleştirilemeyeni eleştirmek…

İzlemeye karar verirseniz eğlenceli bir 100 dakika sizi bekliyor derim.

Yalanın İcadı fragmanını da şöyle bırakayım.

Diğer film incelemelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

No Responses

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: