Upgrade Konusu | Spoilersız İnceleme

Upgrade Grey STEM
  • 7.9/10
    Kişisel Puanım - 7.9/10
7.9/10

Özet

Bir çip sayesinde, yapay zeka ile güncellenen bir adam…

Upgrade konusu? oyuncuları ?

Film Çıkış Tarihi: 2018

Türü: Bilimkurgu, Gerilim

Uzunluğu: 1 saat 40 dakika

IMDb Puanı: 7,5

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson

Tekrar izlenme: Henüz tekrar izlemedim ancak izlenir.

İnsan Değil, Makine Değil –Fazlası

Eveet Upgrade filmimiz, arabaların şoföre ihtiyaç duymadan kendisi gidebildiği, evlerin yapay zekalar ile uzaktan kontrol edilebildiği, hatta ve hatta insanların beyinlerine implant çiplerin yerleştirilebildiği alternatif bir gelecekte geçiyor. Bir dakika, yoksa bu hikaye, çok da alternatif değil mi?

Konuya gelecek olursak, bu alternatif gelecekte, hala işlerini eski tip yollarla halletmeyi seven, kendi manuel arabalarını kullanan ve tamir eden başrolümüz Grey Trace (Logan Marshall-Green), çok sevdiği eşi Asha (Melanie Vallejo) ile birlikte, şu oto-pilot arabada giderken, aracın farklı yollara saptığını farketmez. Evet, araç hacklenmiştir ve onları ıssız bir bölgeye götürüp kapıları açar. Orada bulunan birkaç geliştirilmiş-insan, Grey’in karısını öldürür ve Grey’i ise omurilik felciyle bırakırlar. Yaşadıklarının etkisinden çıkamayan Grey, bir gün milyarder bir mucit olan Eron tarafından, bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Bu Elon Musk tarzı abimiz, Grey’in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı bir çip yerleştirir.

Grey artık yürüyebilmektedir. Ancak STEM’in yapabildikleri bununla sınırlı değildir. İleri seviye işlemciye sahip olan STEM, karakterimize insanüstü yetenekler kazandırırken, aynı zamanda da onunla beyni üzerinden konuşabilir. Hatta onun bedenini bile kontrol edebilir. STEM’in de yardımıyla, karısının intikamını almaya karar veren Grey’i, zorlu bir savaş bekliyordur. Üstelik bu savaş hem düşmanlarıyla, hem de bedeniyle…

Venom filmini izleyeceğimi söylediğimde, ‘’yani vücuda bağlanıp sana güçler veren bir konu mu diyorsun, bence direkt Upgrade izle’’ diyen bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine oturup izlediğim film, teknoloji heyecanını ve gerilimi aynı anda yaşatıyor. Özellikle filmde gelecekte olarak işlenen çoğu fenomenin, aslında günümüzde çoktan başlamış olması, insanı hem heyecanlandıran hem de geren şey. Yapay zekalı arabalar zaten varken, beyin implantları da başlıyor bile.

Filmimizde yapay zeka STEM, insani duygulardan çok, durumun gerekliliğine göre karar verebilmesiyle kahramanımızı çokça kez kurtarıyor. Ama insani duygularımız olmazsa, etten oluşmuş bir robottan ne farkımız kalır ki? Film aksiyon konusunda da bizi eksik bırakmıyor ve gözlerimizi ekrana kitletmeyi başarıyor. Ayrıca hassas izleyicilerimiz için, filmin aynı zamanda gerilim türünde de olduğunu hatırlatmalıyım çünkü film bolca kan ve ölüm de içermekte. Teknoloji, yapay zeka, gelecek, komplo teorileri ve aksiyonu bir arada isteyen bir izleyiciyseniz, Upgrade kaçırmamanız gereken bir film. IMDb puanını hak ediyor ve sizi pişman etmiyor. İlk fırsatta açıp, başlamanız tavsiyemdir.

Son olarak, peki ya aslında kim kimin tutsağıdır sizce? Yapay zeka insanın mı, yoksa insan yapay zekanın mı?

Upgrade fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz;

Diğer film önerilerimiz için: https://dizifilmuzik.com/filmler/

Upgrade Film

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: