The Platform Konusu | İnceleme

The Platform Konusu Fragman

The Platform filmi yorum, imdb puanı?

Film Çıkış Tarihi: 2020 (Türkiye),

Türü: Bilim Kurgu, Korku

Uzunluğu: 1 saat 34 dakika

IMDb Puanı: 7,0

Kişisel Puanım: 6,5

İzleme Önerisi: +18

The Platform Konusu

Karantinada herkes gibi filmler arasında sürüklenirken, ” aa böyle bir film de varmış” diyip benim de merak ederek izlemiş olduğum bir film. Açıkça ben iğrenme konularında çok hassas olmamama rağmen o gün başım ağrıdığından galiba bazı sahnelerinde baya iğrenmiştim. Ama film soyut değerleri somut açıdan güzel yansıtan bir anlatıma sahip.

İspanyol yapımı olan bu film Platform adlı dikey inşa edilmiş yüzlerce kattan oluşan bir hapishanede geçiyor. Buraya girmeden tüm mahkumlara yanına alabileceği bir nesne seçme hakkı veriliyor. Tabii bu onlara kalmış ama bence en mantıklısı çoğunun da yaptığı gibi kendini savunmak için eşya almak. E tabi hırlısı var hırsızı var.

Her katta 2 mahkum oluyor ve her katın numarası var. Her ay tüm mahkumlar uyurken katlar rastgele değişiyor. Bu katlar 1. kata ne kadar yakınsa o kadar çekilebilir hale geliyor. Her ne kadar en üst kattan herkese yetebilecek kadar yemek gönderilse de en üst katlardaki insanların açgözlülüğü yüzünden alt katlara hiçbir şey kalmıyor. Bu da isyanlara yol açıyor. Aslında burada bize yansıtılan şey toplumda da zengin kesimin en üst katın verdiği avantajları kötüye kullanarak alt tabakanın hakkını gasp etmesi.

Aslında her ay değişen bu sistemde bir ay alt katlarda kalan birisi diğer ay daha üst katlara da çıkabiliyor. Ve üst katlara çıktığında diğer herkes gibi empati yeteneğini kaybedip açgözlülüğüne yenik düşüyor. Ve olayın en kötü noktası ise herkes bu sistemi kabullenmiş durumda. Bir gün yanında nesne olarak kitap seçmiş bir mahkum geliyor. Bu kişi, platformdaki bu sisteme karşı çıkıp öncelikle çevresindeki insanları örgütlemeye çalışıyor ama insanlar bu sisteme uzun zamandır alışık oldukları için en başta ona kötü davranıyorlar. Ve her şey bu mahkumun gelmesiyle yeniden başlıyor.

Aslında The Platform, yaratıcı bir konuya sahip olsa da, konu bazı yerlerde saptırılmış ve boş sahnelere yer verilmiş. Öyle illa da izlenmesi gereken bir film değil ama konu hoşunuza gittiyse açıp bir şans verebilirsiniz.

The Platform fragmanını buradan izleyebilirsiniz;

Diğer bir film önerimiz için: https://dizifilmuzik.com/filmler/yarina-tek-bilet-konusu/

The Platform Orta Katlar
The Platform Üst Katlar

No Responses

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: