The Island (2005) Konusu | Film Önerisi

The island film konusu film önerisi
  • 7.5/10
    Kişisel Puanım - 7.5/10
7.5/10

Özet

Kendini merak ettiren ortalama üstü bir bilim kurgu filmi…

Film Çıkış Tarihi: 2005

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gizem

Uzunluğu: 2 saat 16 dakika

IMDb Puanı: 6.8

Oyuncular: Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Sean Bean, Steve Buscemi

Yönetmen: Michael Bay

The Island Konusu

Michael Bay’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu bu film, bilim kurgu severlerin hoşuna gidecek türden. Filmin özellikle en başları çok güzel bir biçimde ilerliyor, bizim olayları merak etmemizi sağlıyor. Her ne kadar 2. yarısının bazı kısımlarında “bitse de gitsek” moduna girsek de, genel olarak başarılı bir film olduğunu düşünüyorum.

Ewan McGregor ve Scarlett Johansson’un başrolde oynadığı bu film, hafif ütopik sayılabilecek bir tesiste geçiyor. Bu tesis, dış dünyayla bağlarını koparmış ve içerde minik bir yaşam alanı oluşturulmuş. Bu yaşam alanında herkes belirli bir düzen içinde yaşıyor, uyması gereken kurallar var. Mesela en basitinden insanların birbirleriyle romantik bir şekilde yakınlaşması yasak.

Ayrıca her insanın bir nickname’i var. Başrolümüzün ismi “Lincoln Six Echo” ve Scarlett’ın ise “Jordan Two Delta”. Bu isimlerin nerden geldiğiyse bilinmiyor. Ayrıca burada yaşayanların tüm sağlık verileri çok dikkatli bir şekilde takip ediliyor. Her öğünde kendilerine özel yemekler veriliyor.

İçeride yaşayan insanlar doğal olarak “Biz neden buradayız?” ya da “Neden dışarı çıkamıyoruz?” gibi sorularla beynini meşgul ediyorlar. Bunu oradaki yöneticilere sorduklarında ise dünyada bir felaketin meydana geldiğini ve bu yüzden yaşanabilir hiçbir yer kalmadığı, dünyada son yaşayan insanlar olarak o tesiste kaldıkları cevabını alıyorlar.

Bir de bu tesisin bir olayı var, düzenli aralıklarla herkesin toplandığı bir mekanda çekiliş yapılıyor. Bu çekilişi kazanan talihli kişi “Ada” denilen bir yere gönderiliyor. Filme ismini veren Ada (The Island), sonsuz huzura kavuşulan bir yer. Bu tesiste yaşayan herkesin tek hayali var: Ada’ya gidebilmek…

Her şey böyle düzenli bir biçimde ilerlerken Lincoln Six Echo, bir şeylerin garip gittiğinden şüpheleniyor ve bütün aksiyon başlıyor. Filmin ilk yarısı yukarıda anlattığım düzeni bize tanıtıyor. Filmin ikinci yarısında ise film daha çok aksiyona kayıyor. Çok efsane bir film olmasa da genel olarak izlenebilecek filmler arasında bence, şimdiden iyi seyirler.

The Island fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz (Maalesef Türkçe altyazılı fragmanı mevcut değil)

film önerisi
The Island Oyuncuları
the island scarlett johansson

Diğer film önerilerimiz için;

https://dizifilmuzik.com/film-onerileri/

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: