Sosyal İkilem Konusu | Netflix Film Önerisi (2020)

sosyal ikilem konusu film önerisi belgesel önerisi netflix
  • 8/10
    Kişisel Puanım - 8/10
8/10

Kişisel Puanım

Sosyal medya hakkında bilinenlerin güzel bir şekilde harmanlanmasıyla ortaya çıkmış bu yapım, sosyal medya kullanan herkesin bilmesi gereken bilgilere sahip bence.

Çıkış Tarihi: 2020

Türü: Belgesel

Uzunluğu: 1 saat 34 dakika

IMDb Puanı: 7.9

Oyuncular: Tristan Harris, Jeff Seibert, Bailey Richardson, Joe Toscano, Sandy Parakilas, Guillaume Chaslot

Sosyal İkilem Konusu

Hayatınızda kaç defa “Sosyal medyada ne kadar vakit geçiriyorum? ” “Sosyal medya bizim algılarımızı ne ölçüde etkiliyor? ” gibi soruları kendinize sordunuz ? Sosyal medyanın son zamanlarda gittikçe hızlanan yükselişinden ve sanki hayatımızın normal bir parçası haline gelmesinden rahatsız mısınız?

Bu tarz sorular eğer beyninizi yoruyorsa, bu belgesel tam da size göre. Silikon Vadisi’nin en önemli şirketlerinden Google, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest gibi bir çok firmanın eski çalışanı bu film için kamera karşısına geçmişler. Kimi Facebook Like butonunun ilk mucitlerinden, kimi Youtube video öneri sisteminin kurucu ekibinden derken listemiz oldukça sağlam isimlerle dolu. Bunlara ek psikoloji uzmanları vs derken konu hakkında konuşabilecek herkes var yani anlayacağınız.

Bu çalışanlar, şirketlerin asıl amaçlarının neler olduğunu, bizler hakkındaki verilerini nasıl kullandıklarını, kendileri bunlara karşılık neler yaptıklarını ve daha bir çok konuyu bize anlatıyorlar.

Filmde üzerinde durulan konulardan birisi Silikon Vadisinin ilk 50 yılında donanım ve yazılım üzerine çalışırken son 10 yıldır en büyük şirketlerin kullanıcılarının verilerini satması gerçeği. Ve buna bağlı olarak şu söz bize tekrar hatırlatılıyor : “Ürüne para ödemiyorsanız, ürün sizsinizdir.”

Sosyal İkilem filminde anlatılanlar genelde bildiğimiz veya tahmin ettiğimiz olaylar gibi gözükse de bu olayları çok farklı şirketlerde önemli kısımlarda çalışmış uzmanlardan duymak, onların görüşlerini öğrenmek benim çok hoşuma gitti. Ayrıca bu anlattıklarını bir kaç grafikle desteklemişler. Bir de araya ufak kısa film tarzı olaylar da ekleyince, benim sıkılmadan izleyebildiğim bir yapım oldu.

Belgeselin öne çıkan karakterlerinden birisi Google’ın eski çalışanlarından Tristan Harris. Kendisi Google’daki bazı olaylardan fazlasıyla rahatsız olmuş ve bu konuda bir çok çalışana sunum yollamış. Bu sunumu bir çok kişinin dikkatini çekse de maalesef sonucunda hiçbir şey olmamış. Ve özellikle “Tarihte daha önce hiçbir zaman 50 tasarımcı iki milyar insanı etkileyecek kararlar almamıştı.” sözü oldukça güzeldi.

Sonuç olarak, günümüz sosyal medya kullanımının etkileri üzerine gerçekten bu konuda uzman kişilerin yer aldığı güzel bir belgesel olmuş. Eğer genel konusu sizin de hoşunuza gittiyse şimdiden iyi seyirler.

Sosyal İkilem fragmanını buradan izleyebilirsiniz;

Sosyal İkilem Fragmanı
ilm önerisi belgesel önerisi netflix
ilm önerisi belgesel önerisi netflix

Diğer film önerilerimiz için;

https://dizifilmuzik.com/film-onerileri/

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: