Fokus (Focus) Konusu | Spoilersız İnceleme

focus
Focus
  • 7.5/10
    Kişisel Puanım - 7.5/10
7.5/10

Özet

 

Suç dünyasının içindeki usta bir dolandırıcıyı izlemeye hazır olun…

Fokus konusu, oyuncuları ?

Film Çıkış Tarihi: 2015

Türü: Komedi, Romantik, Suç

Uzunluğu: 1 saat 45 dakika

IMDb Puanı: 6,6   

Oyuncular:  Will Smith, Margot Robbie, Rodrigo Santoro

Tekrar izlenme: 2 kere izledim. Tekrar izlenir.

‘‘Dikkat, bir spot ışığı gibidir. Ve bizim işimiz, karanlıkta dans etmektir.’’

 Bir suçludan daha tehlikelisi nedir? Elbette, insanları manipüle edebilecek kadar usta bir suçlu…

 Will Smith ve Margot Robbie. Gerçek anlamda hayran olduğum iki oyuncunun baş rollerinde olduğu Fokus filminin konusu ise şöyle; Nicky (Will Smith), küçüklüğünden itibaren suç dünyasının içinde büyümüş usta bir dolandırıcıdır. Bir gün bir otel restorantında, genç ve güzel Jess (Margot Robbie) ile karşılaşır. Jess onu odasına çağırıp bir numarayla dolandırmak ister. Ancak Nicky, hayatını bu numaralara adamış adam olarak, Jess’e işini (!) nasıl yapması gerektiğini anlatarak, yanlışlarını yüzüne vurup gider. Ancak Jess peşinden gelir, çünkü ondan öğrenmek istemektedir.

 Ufacık detayların bile ne kadar önemli olduğunu göstermeli olarak anlatan Nicky, Jess’te potansiyel olduğunu düşünüp onu ekibe almayı kabul eder. Ancak birlikte büyük bir vurgun gerçekleştirmelerinin ardından, Nicky işine duygularını karıştırmak istemez ve Jess ile yollarını ayırır.

 Aradan 3 yıl geçer. Yine büyük çaplı bir işe girişen Nicky, gittiği partide Jess ile karşılaşır. Aralarında hala sönememiş olan alev yeniden parlar ve uzaklaşamayacaklarını anlarlar. Ancak Nicky’nin işi oldukça risklidir ve bu işte taktikler her şeyden önce gelir.

 Peki ya Nicky, işi yerine aşkını mı seçecek, ya da planına devam mı edecek? Yoksa her şey çoktan, bir planın parçası mı?

 İkna sanatları ve manipülasyon, oldum olası ilgi duyduğum bir konu olmuştur. Misdirection (yanlış yönlendirme) yöntemi, birisinin dikkatini bir şeyden uzaklaştırmak için başka bir şeye çekildiği bir aldatmacadır. Peki dolandırıcılar, bu yöntem konusunda ustalaşırsa ne mi olur? Nicky ve çetesi ortaya çıkmış olur. Gerçekten de bu kadar ayrıntılı ve ustaca planlar yapan Nicky, sizi film boyunca şaşırtmaya devam ediyor. Jess ile aralarındaki engelleyemedikleri duygular ise, onları çıkmazlara sürükleyecek. Ancak Nicky, her duruma hazır ve planlı karakteriyle, bir yolunu bulmalı.

 2 defa izlediğim bu film, sihirbazlıktaki pek çok ince noktayla, suç dünyasını ustaca kaynaştırmayı başarmış ve bu konulara ilginiz olsun ya da olmasın, sizi zekice içine çekiyor. Heyecan faktörünün de eksik olmadığı film boyunca, ikili arasında duygusal bağlar da romantik bir film havası estiriyor.

 Bence film, hak ettiğinden daha düşük bir IMDb puanı almış. Benim kişisel puanım 7,5 ve zamanım olduğunda tekrar izlemeyi de düşünebileceğim, sevdiğim bir film.

‘‘Dikkatlerini çekersen, ne istersen alırsın.’’

Fokus fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz;

Diğer film önerilerimiz için: https://dizifilmuzik.com/filmler/

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: