Witcher Konusu | Sezon 1 Spoilersız İnceleme

witcher netflix oyuncuları konusu
The Witcher resmi afişi

Evil is Evil. Lesser, greater, middling… Makes no difference. The degree is arbitary. The definition’s blurred. If I’m to choose between one evil and another… I’d rather not choose at all. (Kötülük, kötülüktür. Küçük, büyük, orta halli… Bir farkı yok. Derecesi keyfi, tanımı belirsiz. Eğer bir kötülük ile diğeri arasında seçim yapacak olursam… Hiç seçmemeyi yeğlerim.)

Geralt of Rivia

Türü: Aksiyon, Macera, Fantastik

Dizi Çıkış Tarihi: 2019

Bölüm Sayısı: 8

IMDb Puanı: 8.3

Oyuncular: Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra

Kişisel Puanım: 7

Witcher Konusu

İksir etkisindeki Witcher

Witcher dizisiyle ilgili bir inceleme yapabilmek için öncelikle bu dizinin iki tip izleyicisi olduğunu belirtmem gerekir. Bir kısım bu dizinin çok konuşulduğunu, çok arandığını ve izleyenlerin dizinin iyi mi kötü mü olduğuna karar veremediğini göz önüne alarak başlama kararı alanlar olacaktır. Bu kategoriye giren biriyseniz şimdiki kısım sizin için geliyor.

Witcher fantastik bir dizi olup 1200’lü yıllarda geçiyor. Emekli Superman Henry Cavill’in canlandırdığı Geralt adlı witcher profesyonel bir canavar avcısı ve görünüşünden de anlaşılacağı üzere insanüstü güçlere sahip. Öyle insanüstü derken çok abartı bişey beklemeyin abimiz sadece beş duyusunu çok üst düzey kullanabilen, birkaç farklı küçük çaplı büyü yapabilen ve kılıçta usta olan yapay bir mutant sadece.

Dizide Geralt’ın geçmişinden çok bahsedilmese de bir başka ana karakterimiz olan ve insanların bu dizi hakkında iki farklı yorumunu olmasının en büyük sebebi olan Yennefer adlı büyücüyü ise doya doya tanıyoruz. Bu iki karakter benim düşünceme göre verilmesi gereken duyguları çok iyi işlemiş. Karakterlerin nasıl geliştiğini ve neden böyle olduğunu Yennefer’da çok güzel açıklamışlar lakin Geralt hakkında bunu pek yapmamışlar. Bu tahminimce ilerleyen sezonlarda işlenecek çünkü bu diziyi yapıp da ona değinmemeleri; altın madeninin yerini bilip de bakırla, demirle uğraşmaya devam etmek gibi bir şey… Bu da ikinci sezonu merakla beklememizi sağlıyor doğal olarak.

Bana göre bu dizinin en büyük olumlu noktası tamamen kurgusal ve fantastik ögelerden yararlanırken tutarlılıktan uzaklaşmaması. Çünkü bu büyüklükte ve tamamen fantastik bir evrende geçen bir olay örgüsünü yansıtmak kolay iş değil. Oyunculukları başarılı ve en önemlisi ise müzikleri… Witcher dizisinin belki de bu kadar konuşulmasının en büyük sebeplerinden birinin müzikleri olduğunu düşünüyorum. Jaskier adındaki ozanı canlandıran Joey Batey‘in şarkılarının dilinize takılacağından emin olabilirsiniz.

Olumsuz noktaları da yok değil tabii ki var. Orijinal Witcher evreninde iyi ve kötü arasında bu kadar büyük fark göremiyoruz. Dizi de bundan kaçınmaya çalışmış ama ne kadar başarılılar bu konuda orası tartışılır. Dizide zaman örgüsünü takip etmekte zorlanabilirsiniz çünkü bi oradan bi buradan sahneler görüyoruz ve klasik bir netflix dizisi gibi her şey sonda birleşiyor.

Buraya kadarki kısımda evreni yeni tanıyacaklar için bir açıklama vardı. Şimdiyse oyunları oynamış, oynamasa bile en azından bir fikri olanlar için biraz daha farklı şeyler söyleyeceğim.

Dizi tamamen kitaplardan esinlenilmiş yani ne yazık ki oyunlarıyla hiçbir ortak noktası yok. Witcher’ı dünya çapında tanıtan faktörün oyunlarının derinliği ve sürükleyiciliği olduğu düşünülürse dizi şu an için bunlardan çok uzakta. Hele ki oyunları oynamış ve zevk almış biriyseniz bu dizinin ilk sezonu attan inip eşeğe binmek olacaktır. Yine de Witcher evreninin elinde muazzam bir potansiyel bulundurduğu ve ilerleyen sezonlarda bu potansiyeli kullanmak isteyeceklerini unutmamak gerek.

Bazı söylenenlerin aksine vasat bir dizi değil ama kesinlikle daha iyi olabilirdi. Eğer bu evrene yeniyseniz ve fantastik tür seviyorsanız ilginizi çekecek hatta belki de sürükleyecektir. Eğer Witcher’a aşinaysanız bu size yeni bir bakış açısı sunacak ve bence sizi bu evren hakkında daha da öğrenmeye itecektir.

Ama eğer büyük bir Witcher fanıysanız diziyi bitirmekte zorlanabilirsiniz. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi Witcher potansiyelinden çok uzak bir dizi ve güzelim evreni günümüz Netflix dayatmalarından dolayı az kalsın heba ediyorlarmış. Yine de bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum…

The Witcher fragmanını şöyle izleyebilirsiniz;

Diğer dizi incelemelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

witcher Henry Cavill
The Witcher başrolü Henry Cavill
witcher wallpaper
Etiketler:

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: