The Good Place Konusu | Dizi Önerisi (2020)

The Good Place Konusu Dizi Önerisi
  • 8.5/10
    Kişisel Puanım - 8.5/10
8.5/10

Özet

Komedi unsurları olarak eksiklikleri bulunsa da, ölümden sonraki yaşam ancak bu kadar ayrıntılı düşünülebilirdi. En güzeli de oldukça eğlenceli bir şekilde bize aktarılmış …

The Good Place Konusu ? Sitcom Önerisi ve dizi önerisi

Yayın Tarihi: 2016 – 2020

Türü: Gizem, Eğlence, Macera

Uzunluğu: 50 bölüm – 22 dakika

IMDb Puanı: 8,2

The Good Place Konusu

Brooklyn Nine-Nine ve Perks and Recreations yapımcısı Michael Schur; bu sefer karşımıza farklı bir dizi konseptiyle çıkıyor: The Good Place. Dizimiz, ölümden sonraki hayatı işliyor. Dizideki ahiret anlayışına göre “İyi yer” ve “Kötü yer” adında 2 yer var ve herkes dünyada topladığı iyi veya kötü puanlara göre hakettiği yere gidiyor. İyi yer, sizinle çok iyi anlaşabilecek 322 kişiden oluşan bir mahalle. Sizin zevklerinize göre tasarlanmış bir eviniz, hatta tam size uyan bir “ruh ikiziniz” bile var. Janet isminde bir kişisel asistanınız var, istediğiniz her şeyi yapabiliyor. Mahallenizi tasarlayan bir mimarınız var ve sizin canınız sıkılmasın diye size sürekli etkinlikler yapıyor.

Dizimizin başrolünün ismi Eleanor. Ve bir de mimarımız Michael. Eleanor, bir gün gözlerini açar ve karşısına Michael çıkar. Michael, Eleanor’a biraz önce öldüğünü ve artık onun için ahiret hayatının başladığını söyler. Michael, Eleanor’u kendi tasarladığı “iyi yer” e götürür ve etrafı gezdirir, ardından Eleanor için tasarlanmış evine götürür. Ayrıca Eleanor’un hayatında yaptığı iyi şeylerden bahseder ve neden iyi yeri hakkettiğini açıklar, ardından Eleanor’u ruh ikizi Chidi ile tanıştırır, ardından ikisini yalnız bırakır. Eleanor, Michael gidince ruh ikizine ” Ben aslında burayı haketmedim, bir karışıklık olmuş!” der ve bütün olay burda başlar…

Benim bu tarz güzel bi konuyla başlayan dizileri gördüğümde aklıma ilk olarak şu soru gelir: “Evet gerçekten güzel bi konu bulmuşlar, ama acaba bunu devam ettirebilecekler mi?” . Ve diziyi komple bitirmiş birisi olarak diyorum ki bu konu ancak bu kadar mükemmel işlenebilirdi. Dizi hiçbir sezonunda “Ya bu olayları amma uzattılar be! ” dedirtmiyor asla. Her sezon farklı bir konu bulup sizi olaylardan sıkmadan sürekli merak duygunuzun devam etmesini sağlıyor. Dizide her şeyin iyi ve kötü versiyonu var. Mesela hep iyi halini gördüğümüz Janet’ın bir de “Kötü Janet” versiyonu var. ( Daha bir kaç daha versiyonu da var :)))) Bu tarz düşünülebilicek bütün ayrıntıları düşünmüşler ve mükemmel bir şekilde yansıtmışlar.

The Good Place’in en çok sevdiğim yönü, arkadaşlık konusunu gerçekten çok güzel bir biçimde işlemişler. Her olayda özellikle Eleanor’un ortaya atılıp doğru çözümü bulması ve diğerlerini de bunun için ikna etmesini gerçekten seviyorum. Gerçekten bir ekip olduklarını görmek beni mutlu etti.

Dizideki oyunculuklar bence ancak bu kadar güzel olabilirdi. Özellikle Michael ve Janet oyunculukları, verdikleri tepkiler tek kelimeyle olağanüstü. Mesela Janet insan olmayan bir kişisel asistan, ayrıca bir kaç farklı versiyonu var ve o kadar mükemmel oynamış ki o kadının gerçek bir insan olmadığına yemin edebilirim. İzlediğinizde “Bu rol anca bu kadar iyi oynanırdı helal olsun.” diyeceğinize eminim. Ayrıca arada bir gelen yan karakterler de gerçekten kişiliklerini çok doğal bir şekilde yansıtmışlar.

Dizinin kötü yanlarına gelicek olursak, bazı karakterlerin gereksiz konuşmalarını azaltsalar çok daha iyi olurmuş bence. Komik bulan vardır belki ama bence aşırı klişe ve bazı karakterler konuşmaya başladığında sussunlar diye dua ediyorum.

Diziye ilk başladığımda rastgele kalitesiz bir dizi edasıyla başlamıştım, ama her sezon gördüm ki adamlar gerçekten her ayrıntıyı düşünmüş ve dizi boyunca sürekli kim haklı, kim haksız, acaba yalan mı söylüyor gibi sorular sormanız gerekiyor kendinize. En sevdiğim yanlarından birisi de bu. Hani bazı diziler vardır, güzel bir konuyla gidip sonra saçmalar. Bu dizide asla öyle bir şey olmuyor.

Özellikle çevremde 1. sezon sonrasında diziyi bırakan çok fazla kişi duydum. Asla aynı şeyleri sürekli tekrar eden bir dizi değil. Her olay olduğunda sabırla bir kaç bölüm daha izleyin, gerçekten güzel olduğunu göreceksiniz. Her sezon ilgi çekici bi konu bulmuşlar, dizinin bitmesine aşırı üzüldüm açıkçası.

Sonuç olarak farklı konulu bir yapım izlemek istiyorsanız, durmayın açın The Good Place’i izleyin!

The Good Place Fragmanını buradan izleyebilirsiniz;

The Good Place dizi önerisi
Mimar Michael ve Eleanor
The Good Place konusu inceleme
The Good Place Oyuncuları

Diğer dizi önerilerimiz için bu linke tıklayabilirsiniz;

https://dizifilmuzik.com/dizi-onerileri/

Etiketler: ,

One Response

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: