Snowpiercer(2020) Dizi Konusu | Spoilersız İnceleme

Snowpiercer Afişi
  • 6.5/10
    Kişisel Puanım - 6.5/10
6.5/10

Summary

Eksikliğini çektiğimiz türden bir dizi ama daha iyi olabilirdi…

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon

Oyuncular: Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner

Sezon Sayısı: 1 (Devam ediyor)

Bölüm Sayısı: 10

Bölüm Uzunluğu: 55-60 dk

Imdb Puanı: 6,7

Snowpiercer Konusu

Snowpiecer dizisi aynı ada sahip 2013 yılında vizyona girmiş bir filmin uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Film ise Fransız yapımı bir çizgi roman uyarlaması.

Distopik bir yakın geleceği konu alan bu yapımda dünyamız bazı bilimsel deneylerin ters gitmesi sonucu buzul çağı yaşıyor ve kurtuluş olarak da o ünlü 1000 vagonlu treni inşa ediyorlar. Bu öyle bir tren ki içinde yok yok ve tüm dünyayı dolaşıyor. Sınıf ayrımının hat safhada olduğu bu taşıtta zenginler en iyi imkanlara sahipken, bir şekilde trene kendini atabilmiş sıradan insanlarımız genelde ölümle burun buruna bir halde varlıklarını sürdürme çabası içindeler. Sürekli bir sosyal mesaj verme çabası içindeler ama ne yazık ki artık bunları gözümüze sokmayan yapım bulmak çok zorlaştı.

Snowpiercer 1000 Vagonlu Tren Lokomotifi

Çok detaya inmeden bazı teknik şeylerden bahsetmek lazım. Mesela çoğu yeni dizinin olmazsa olmazlarını yine gözümüze sokuyorlar. Orijinal karakterlerin dış görünüşlerini geçtim artık bu sefer komple karakterler farklı. Yani tam bir uyarlama değil aslında… Senaristler bu kurguyu almış ve üzerine tamamen yeni karakterlerle yepyeni bir senaryo oluşturmuş. Bu yüzden izleyenler arasında genelde bir taraf seçme durumu mevcut. Film mi daha iyiydi dizi mi diye tartışanlara bakmadan gönül rahatlığı ile şu sonuca varabilirsiniz: Bunlar sadece aynı ada ve aynı trene sahip bambaşka iki yapım.

Dizi uzun soluklu olarak planlanmış gibi duruyor ve bu yüzden biraz olumsuz yanlarını izleyiciye hissettiriyor. Bazen izlerken sıkıcı bir hal alsa da bence ilginç bir kurguya sahip olduğu için sabretmeniz daha iyi olacaktır.

Olumlu yönlerinden bahsedecek olursak kurgu çok ilgi çekici ve ilk bölümlerde sizi biraz daha sabretmeye zorluyor. Oyunculuk başarısı olarak ortada görüyorum. Daha iyi olabilirdi ama vasat bi oyuncu kadrosu da yok. En beğendiğim yönü ise ben izlerken bir taraf seçmedim. Yani neredeyse her şeyde olan o haklı ile haksızın çatışması burada yok. Burada sadece çatışma var ve zaten gerçek hayata en çok yakın olan da bu değil mi? Bir taraf nedensiz bir şekilde kötü diğer taraf sütten çıkmış ak kaşık şeklinde adalet arayan melekler değil. Ve zaten kendine en çok bağlayan çatışma durumları da iki tarafın da haklı olduğu durumlar değil mi?

Olumsuz yönleri daha fazla gibi gelse de bunlar çok ciddi şeyler olmadığı için ya bu da izlenmez abi dedirtmiyor. Bölümler niye bu kadar uzun diyorsunuz ki dizinin bir bölüm süresi ortalamalarda. Veya şimdi bu üç bölümü niye izledik bile diyebilirsiniz çünkü yine son zamanlarda klişeleşen bir durum söz konusu. Yapımcılardan bize Siz bi 7-8 bölüm izleyin de her şeyi sezonun sonuna doğru hareketlendirelim. Gelecek sezonu beklersiniz… mesajı artık ne yazık ki çok yaygın bir hal aldı.

Snowpiercer dizisi fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Resmi Netflix Trailerı

Diğer dizi incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Snowpiercer Oyuncu Kadrosu

Etiketler: ,

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: