Aşk 101 Konusu | İnceleme

Aşk 101 konusu, oyuncuları
  • 7/10
    Kişisel Puanım - 7/10
7/10

Özet

Birbirinden farklı 5 lise öğrencisinin hayatını anlatan bu dizi, gençlik dizilerini seviyorsanız sizi fazlasıyla tatmin edecektir….

Aşk 101 konusu ? oyuncuları ?

Aşk 101, Netflix’in 3. orijinal Türk yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin yapımcılığını Ay Yapım üstlenirken, senaryosu Meriç Acemi’ye ait.

Dizi Çıkış Tarihi: 2020

Türü: Romantik, Komedi

Bölüm Sayısı: 8

IMDb Puanı: 7.6

Oyuncular: Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu

Aşk 101 ismini gören herkes (ben de dahil) sadece aşk üzerinde giden dümdüz bir dizi zannediyor. Ama dizimiz bunun yanında daha bir çok konuya değiniyor. Zaten Aşk 101 isminden anladığımız gibi dizi aşk hakkında bir çok temel konuya değinen bir tema üzerinden gitse de sadece bir aşk dizisi demek haksızlık olur diye düşünüyorum. Çünkü dizinin aşk, arkadaşlık gibi bir çok konu arasında bize vermek istediği çok güzel mesajlar da var.

Dizide 5 ana karakterimiz var. Bunlar Osman, Eda, Kerem, Sinan ve Işık. Hepsi de birbiriyle çok yakın lise arkadaşı. Işık herkes için örnek öğrenciyken diğerleri başı beladan kurtulmayan tiplerden. Öncelikle hepsi gerçekten rolüne çok güzel uymuş ve bence gerçekten doğal oynuyorlar. Dizideki herkes gerçekten rolünü yaşayarak oynuyor.

Dizinin başlangıcında günümüzde artık yetişkin hale gelmiş Işık’ı görüyoruz. Eski arkadaşlarıyla tekrar görüşmek isteyip hepsine mektup yollamıştır. Lisedeyken sürekli beraber vakit geçirdikleri eve geliyor ve lisedeki anılarını hatırlamaya başlıyor. Derken dizimizin asıl geçtiği tarih olan 1998 İstanbul Tepebaşı Anadolu Lisesi’ne gidiyoruz. Biraz önce de dediğim gibi normalde Işık diğerleri gibi değilken yavaş yavaş o da diğerlerine benziyor. Tabii rahat durmadıkları için bir çok olaya karışıyorlar. Artık müdür ve hocalar o kadar çok nefret ediyolar ki bunları okuldan atmak için her türlü yolu deniyorlar. Okulda ne olsa bunlardan biliniyor. Okulda bu gruba destek veren sadece edebiyatçı Burcu Hoca var ve her zaman ona güveniyorlar. Burcu Hoca başka bir yere tayin isteyince olaylar gelişiyor ve Burcu Hoca okuldan ayrılmasın diye plan yapmaya başlıyorlar.

Aşk 101’i izlerken şunu fark ettim ki gerçekten lise hayatını özlemişim. Dizi boyunca dedim ki keşke o günlere geri dönebilsek… Ayrıca bence dizinin en güzel noktası sadece aşk konusunda değil arkadaşlık konusunda da bir çok noktaya değiniyor. Dizinin bize vermek istediği ana mesaj ” Öncelikle kim olduğunuzun farkında olun. Ve hayatınızı kendiniz gibi yaşayın. Diğer insanların ne söyledikleri, sizi ne kadar değiştirmeye çalıştıkları umrunuzda olmasın. Hayattan ne istediğinizi iyi bilin ve hayatınız boyunca onların peşinde koşun.” Özellikle vurgulanan nokta lise hayatımızda yaşadığımız ve bize önemsizmiş gibi gelen bir çok olayın aslında bizim doğal karakterimizi yansıtması ve gelecek hayatımız için verdiğimiz bütün kararların temelini oluşturması.

Dizinin kötü noktası ve ben de dahil çoğu kişinin diziye önyargıyla yaklaşmasının sebebi de konusunun yıllardır binlerce kez işlenen lise-gençlik-aşk üçgeninde olması. Gönül ister ki ülkemizden farklı yapımlar da çıksın, “Aa gerçekten farklı bir konusu varmış.” diyelim. Bunun asıl sebebi de maalesef yapımcıların risk almak istememesi ve buna benzer dizilerin bundan önce bir çok defa tutmuş olması. Yapımcıların düşüncesinin “Koyalım işte bir kaç klasik aykırı lise öğrencisi, birbirlerine aşık edelim, zaten izlerler bir şekilde” düşüncesinden uzaklaştığı günleri de görürüz umarım. Çünkü gerçekten benzeri konuda yeteri kadar dizi çekildi bence. Özellikle Netflix gibi bir şirketin Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşması ve ülkemize özel içerikler çekmesiyle insan hevesleniyor, televizyonlarda yıllardır gördüğümüz hepsi birbirinin kopyası binlerce diziden farklı bir şeyler bekliyor. Umarım gelecekte daha yaratıcı konularda diziler görürüz ve o zaman deriz ki “Helal olsun demek ki ülkemizde de kaliteli yapımlar çıkıyomuş ve izleniyomuş.” .

Sonuç kısmına gelirsek, senaryoya çok takılmadan keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, kafa dağıtmak için gerçekten doğru bir seçim olur. Zaten sadece 8 bölüm olduğu için kısa sürede başlayıp bitiyor direkt.

Diğer bir Netflix yapımı incelememiz için;

Aşk 101 oyuncular  Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı
Dizinin başrolündeki 5 lise öğrencisi
 Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu
Kerem ve Burcu Hoca

No Responses

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: