Arrested Development(2003) Konusu|Spoilersız İnceleme

Arrested Development ana oyuncu kadrosu

Arrested Development Türü: Komedi

Oyuncular: Jason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi

Çıkış Yılı: 2003

Sezon Sayısı: 5

Bölüm Sayısı: 84

Uzunluk: 22 dk

Imdb Puanı: 8,7

Kişisel Puanım: 9,5

Arrested Development İnceleme

Arrested Development, ilk bakışta sıradan bir sitcom gibi görünse de bendeki yeri çok farklıdır. İlk sezonlarda ustaca bir komedi barındırmış. Dizi diğerlerinden farklı olarak sürekli espri yapalım güldürelim şeklinde bir dizi değil, onun yerine olay akışı ve mükemmel eleştirel bakışıyla güldürüyor.

Çok zengin bir ailenin bir anda her şeyini kaybetmesiyle başlayan olaylar zincirini çok yerinde bir dış ses(anlatıcı) ve yeterli absürtlükteki karakterlerle harmanlayıp karşımıza sunmayı başarmışlar.

İlk bölümde genelde bunun nesi komik diye düşünebilirsiniz fakat ikinci bölüme geçtiğinizde ve her şey biraz daha yerine oturduğunda bu dizinin diğerlerinden bu kadar sevildiğini anlayacaksınız.

Diziyi ikiye bölmemiz gerek. İlk üç sezonu zaten 2003-2006 arası çekilmiş bitmiş. Daha sonra Netflix buradaki potansiyel izleyicileri görünce seneler sonra taa 2013’te bir sezon daha eklemiş. Bu her zaman riskli bir harekettir ve tutmamış o zaman da doğal olarak. Arrested Development’in özünü yakalayamamış adamlar çünkü. Yetmemiş bir daha denemişler 2018 yılında. Yine olmamış yani ben diyorum ki ilk üç sezonu izleyip zirvede bırakılmalı. Ama izleyicilerin çoğu (ben de dahil) devam etmeyi seçtik ve gayet eğlendik aslında.

En büyük artılarından ikisinden bahsedelim. Birincisi en küçük espriden sonra bile koyulan o gülme efekti bu dizide yok. Bildiğin yok yani. Bazen o uzun sessizlikler daha komik olacaktır diye mi düşünülmüş bilemem ama dizinin seni her espriden sonra gülmeye zorlaması gibi bir durum yok. İkincisi ise her zaman arkada bir anlatıcı var. Hikaye anlatır gibi size diyaloglar arasında bilgilendiriyor ve karakterlerin bakış açısına yaklaştırıyor.

Genel bir değerlendirme yapmak doğru olmaz çünkü ilk 3 sezonu ne kadar orjinalse ne kadar harikaysa son iki sezon o kadar beklentinin altında. Tekrar tekrar çevremdeki her komedi dizisi arayana da önerdim size de öneriyorum: Arrested Development ilk üç sezon bence komedide çok üst bir seviye arkadaşlar…

Arrested Development 4. sezon Netflix fragmanını da izlemek isteyenler için buraya bırakıyorum.

Diğer dizi incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: ,

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: