12 Monkeys Konusu | Spoilersız İnceleme

Türü: Bilim kurgu, gizem, macera

Oyuncular: Aaron Stanford, Amanda Schull, Noah Bean

Çıkış Tarihi: 2015

Sezon Sayısı: 4

Bölüm Sayısı: 47

Bölüm Uzunluğu: 42 dk.

IMDb Puanı: 7,7

Kişisel Puanım: 8,1

12 Monkeys Konusu

12 Monkeys dizisi aynı adla yayınlanan ve başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt’in yer aldığı 1995 yapımı filmin TV’ye uyarlanmış hali.

Zamanda yolculuğu konu alan bu dizi ilk sezonlarında biraz bütçe yetersizliği mi diyelim artık yoksa oyuncuların yanlış seçimi midir bilemem izleyeni biraz yoruyor. Bilim kurgu severlerin buna aldırmayıp izlemeye devam ettiğini düşünürsek dizinin ortalarına doğru kendini affettiriyor bu yapım. Şimdi fazla uzatmadan küçük bir tanım ardından da olumlu ve olumsuz yönleriyle devam edelim.

Post-apokaliptik bir dünya karşımıza çıkıyor. Bir virüs insan ırkının neredeyse sonunu getirmiş. Biraz klişe belki ama bunu işleyiş biçimi olarak benim takdirimi kazandı açıkçası. Tabi birkaç bilim insanı bir şekilde zamanda yolculuğun sır perdesini hafiften aralayınca diyorlar ki hemen geri gidelim virüsü yayılmadan durduralım. İşler o kadar kolay olmayacak tabi. Dizi bu şekilde başlıyor, izlemeden önce bunu bilmeniz yeterli.

Bu kez bir farklılık yapıp önce olumsuz yönlerinden bahsetmek istiyorum çünkü bazı izleyiciler için bu yönler gerçekten direkt etkili. Bence oyunculuk vasat denecek seviyede ve başlarda dizi yavaş ilerliyor. Görsel efekt zaten az var onlar da keşke olmasaymış dedirtecek seviyede. Herhalde 3 sezon boyunca gelen başarı 4. Sezonda bunların biraz daha iyileştirilmesi adına çalışmalar yapılmasına yol açmış çünkü final sezonu bir miktar daha iyi.

Olumlu yönüne gelecek olursak en başta şu söylenmeli. Ben zaman kavramını bu kadar güzel işleyen başka bir film veya dizi izledim mi bilmiyorum. Yavaş ilerliyor falan dedik ama çok tutarlı ilerlemiş senaryo. Attıkları her adımda yere sağlam basmışlar. Konu zaten ilgi çekici ve yukarıda saydığım negatif yönlerine rağmen kendini bir solukta izletebilecek bir dizi. İzlerken teoriler ürettirecek ve bunları bir arkadaşınızla paylaşmak isteyeceksiniz.

Eğer 1995 yapımı 12 Monkeys filmini izlediyseniz merak etmeyin, onu izlemiş olmak bu dizide size spoiler olarak geri dönmeyecek.

12 Monkeys dizisi fragmanını da şöyle bırakalım.

Diğer dizi incelemelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumunu Bırak

%d blogcu bunu beğendi: